Czym jest trzeźwość ?

 

W “googlach” natknąłem się na to :

 

Trzeźwość – ciężka choroba spowodowana niedoborem alkoholu etylowego…

 

 

Zobaczyłem to hasło w sieci i nie mogłem się powstrzymać J a tak na serio to czym jest trzeźwość ? Można ironizować dalej, wstawiając w miejsce “alkoholu etylowego” wszelkie inne używki i uzależniające czynności, ale czy na pewno o to chodzi ?

Trzeźwość nie ma miary. Wynik 0,00 na alkomacie nie oznacza dla alkoholika, że jest trzeźwy. Owszem, w ujęciu stricte prawnym jest, ale czy na pewno taki człowiek jest trzeźwy umysłowo ?

Kolejne rodzące się pytanie… czy alkoholik, który pociągnął sobie “bucha trawy” jest trzeźwy ? Czy heroinista, jest czysty gdy przestaje wstrzykiwać sobie, ale łyka tabletki nasenne ?

Czy uzależniony od hazardu jest trzeźwy, gdy gra bez zakładania się o wygraną pieniężną, a zakłada się o zapałki ?

Czy trzeźwy jest seksoholik, który powstrzymuje się od uprawiania seksu, ale w każdym człowieku widzi jedynie obiekt pożądania ?

Odpowiedź na powyższe pytania jest prosta – Nie !

Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że trzeźwy fizycznie alkoholik, to taka osoba, która nie jest pod wpływem alkoholu, ale też nie znajduje się pod wpływem żadnej innej substancji psychoaktywnej.  !!! Nie można mówić o trzeźwieniu z alkoholu, gdy zamiast niego dostarczamy sobie innej substancji odurzającej.  Nie ma znaczenia, czy wprawimy się w stan upojenia, odurzenia – alkoholem, narkotykiem, klejem czy lekiem psychotropowym. W każdej z takich sytuacji nie będziemy trzeźwi.

Wspominam o tym z powodu bardzo częstego szukania zastępstwa przez uzależnionych. Osoby uzależnione, które nie godzą się z trzeźwością, często wybierają inny środek, który w zamyśle ma im przynieść ulgę w cierpieniu, spowodowanym odstawieniem. Problem w tym, że np. marihuana działa nieco inaczej niż alkohol i choć pewne cechy są podobne, to alkoholik nie będzie do końca usatysfakcjonowany działaniem THC, więc niedosyt pozostanie i w końcu doprowadzi do sięgnięcia po alkohol. Tym bardziej, że po marihuanie znacznie łatwiej powiedzieć sobie – a co mi tam… Co prawda będzie można przez jakiś czas mówić o zachowaniu abstynencji od alkoholu, lecz mówienie o trzeźwieniu, przy stosowaniu “zamienników” jest już nieporozumieniem.

Abstynencja to “tylko” powstrzymywanie się przed przyjmowaniem jakiejś substancji czy wykonywaniem czynności. Trzeźwienie to dużo bardziej złożony proces.

Czy w związku z tym sama abstynencja jest czym słabym, niepełnym, małowartościowym ?

NIE. Abstynencja jest niezbędna dla rozpoczęcia procesu trzeźwienia. Aby rozpoczęło się trzeźwienie, abstynencja powinna być pełna.

Teraz zaboli … o ile dajemy sobie radę z silnymi substancjami odurzającymi, powinniśmy też powstrzymywać się od spożywania:

– nadmiernych ilości cukru

– kofeiny

– napojów typu “energy drink”

– palenia papierosów

– nadmiernej ilości pożywienia

Zaznaczyłem “o ile”, ponieważ czasami wybieramy tzw. mniejsze zło, gdy głód związany z odstawieniem alkoholu, czy narkotyku jest zbyt ciężki do zniesienia. Wówczas możemy dopuścić pewne “zamienniki light”, ale należy pamiętać, że to będzie opóźniało znacząco proces trzeźwienia.  Ja osobiście wiem, że nie radzę sobie tak dobrze jakbym tego chciał, bo często kompensuję sobie brak alkoholu i benzodiazepin  rzeczami wymienionymi powyżej. Jestem świadomy tego, że razem z nikotyną niejako “wlokę” za sobą alkoholizm.

Czym jest więc trzeźwość ?

To bardzo złożone i wiele razy będziecie jeszcze zadawać sobie to pytanie, raz po raz odpowiadając na nie inaczej. Żeby ująć to krótko, powiem tak :

 

Trzeźwość to umiejętność radzenia sobie w codziennym życiu, bez pomocy substancji wpływających (zaburzających) na naszą świadomość. Trzeźwość to akceptacja siebie i świata w którym żyjemy. Trzeźwość to taki sposób myślenia o świecie i wydarzeniach, który nie powoduje zbędnego cierpienia. Trzeźwość, to pogodzenie się z tym, że nie wszystko w życiu musi być dla nas korzystne. Trzeźwość to bycie sobą, niezależnie od miejsca, sytuacji i towarzystwa. Trzeźwość, to wreszcie zaakceptowanie nieprzyjemnych uczuć, jako naturalnych i tak samo potrzebnych jak wszystkie inne uczucia. 

 

Pozdrawiam

Michał

 

Pomóż innym !! Udostępnij na:

No Comments

Post a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial