ILE TRWA ROK

Rok trwa 365 dni, 730 apeli, 1500 dzwonków, tysiące dźwięków zamykanych krat i drzwi, miliony wspomnień o wolności. Rok trwa setki upokorzeń i w sumie półtora dnia, kiedy widzisz ukochane twarze. Rok to tysiące godzin zmarnowanych na siedzeniu, leżeniu, pierdzeniu w brudne koce i jedzeniu padliny. Rok to 365 podziękowań za przetrwanie i próśb o przeżycie kolejnego dnia… Rok to kilkanaście prób samobójczych, połamane kości, wybite zęby i liczne blizny. To blizny na skórze i blizny na sercu….

Haterzy w sieci szybko wydają wyroki. Dożywocie !!! A najlepiej śmierć !!! Wolałbym śmierć. Widziałem mordercę, po 25 latach odsiadki. Facet dobiegał sześćdziesiątki, kiedy po raz pierwszy pozwolili mu wyjść na wolność na 8 godzin… Wrócił załamany. Długo siedział przy stole i nic nie mówił. Przeżył szok. Przez osiem godzin sam stanowił o sobie po 219000 godzin za kratami… Nie mógł się otrząsnąć, zastanawiał się, czy będzie potrafił tam żyć. Te osiem godzin pokazało mu Polskę jakiej nie widział. Kiedy szedł do więzienia była jeszcze komuna a po ulicach jeździły trabanty. Współczesną Polskę znał tylko z gazet i telewizji.  Nigdy bym nie powiedział, że on kogoś zabił. Wydawał się taki spokojny, wyciszony… Ot zwyczajny, podstarzały facet.  Potem poznałem jeszcze kilku, po długich odsiadkach. W niczym nie przypominali, hordy gówniarzy z gównianymi wyrokami. Nie skakali sobie do oczu, nie pluli jadem. Mało mówili. Bardzo mało. Bo i o czym mieli mówić.

Widziałem zakrwawione ciało w celi. Tylko przez chwilę. Udało mi się wyjrzeć przez otwarte drzwi podczas rozmowy z strażnikiem. Ktoś nie wytrzymał wyroku… albo presji w celi. Niektórzy celowo się okaleczali. Tylko po to, żeby pojechać na wycieczkę. Żeby przez kilka chwil popatrzeć na zwykły świat, na zwykłych ludzi. Sam pamiętam, jak się cieszyłem na każdy wyjazd. Nawet do sądu… Cieszyłem się, kiedy mogłem pogadać z psychologiem, czy kimś “normalnym”. To dawało namiastkę wolności. Taką odrobinę… Może było to niepotrzebne. Może niepotrzebnie się łudziłem… Byłem jednym z setek skazanych i tyle.

Pomóż innym !! Udostępnij na:

No Comments

Post a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial